/awards/all-region/index

D3football.com All-Region teams

Robert Shufford was the 2019 D3football.com South Region Offensive Player of the Year.
Birmingham-Southern athletics photo

The D3football.com All-Region team started in 2005 and honors three teams of top players in each of the four regions in Division III football.

The 2019 D3football.com All-Region teams were announced Tuesday, Dec. 10.

Nominating begins shortly after the regular season ends, and involves the Sports Information Director at each institution, using the stats they already upload to D3football.com through PrestoSports. SIDs are contacted by email and the list is sent to conference offices for vetting before our panel of SIDs and D3football.com staff in each region votes.

Players who are first- or second-team all-conference or independents at full Division III members are eligible for nomination.

In 2019, 1,065 players were nominated.

All players nominated for All-Region teams are eligible for selection to the D3football.com All-America team in December. However, the All-America team is made up primarily of players named to the All-Region first or second teams.

All-Region teams, players of the year

2019 All-Region team

East North South West
O: Joe Germinerio, Ithaca
D: Michael Nobile, Delaware Valley
O: Broc Rutter, North Central
D: Dallas McRae, Wheaton
O: Robert Shufford, Birmingham-Southern
D: Frankie Feaster, Muhlenberg
O: Jackson Erdmann, St. John's
D: Mackenzie Balanganayi, UW-Whitewater

2018 All-Region team

East North South West
O: Joe Germinerio, Brockport
D: Austin Dean, Brockport
O: Broc Rutter, North Central
D: Louis Berry, Mount Union
O: Markeith Miller, UMHB
D: Frankie Feaster, Muhlenberg
O: Jackson Erdmann, St. John's
D: Harry Henschler, UW-Whitewater

2017 All-Region team

East North South West
O: Joe Germinerio, Brockport
D: Niles Scott, Frostburg State
O: Chase Burton, Franklin
D: Jordan Hassan, Ill. Wesleyan
O: Jesse Zubik, W&J
D: Mamadou Soumahoro, Berry
O: Brett Kasper, UW-Oshkosh
D: Michael Johnson, Dubuque

2016 All-Region team

East North South West
O: Tyler Johnson, Alfred
D: Austin Tennessee, Stevenson
O: Bradley Mitchell, Mount Union
D: Mason McKenrick, John Carroll
O: Blake Jackson, UMHB
D: Teidrick Smith, UMHB
O: Sam Riddle, Linfield
D: Michael Alada, St. Thomas

2015 All-Region team

East North South West
O: Joe Callahan, Wesley
D: Brandon Jones, Widener
O: Mason Zurek, Wabash
D: Tom Lally, Mount Union
O: Matt Pawlowski, Guilford
D: Teidrick Smith, UMHB
O: Sam Riddle, Linfield
D: Alex Hoff, Linfield

2014 All-Region team

East North South West
O: Lemar Johnson, Morrisville State
D: Tyre Coleman, Hobart
O: Kevin Burke, Mount Union
D: Cody Buresh, Wabash
O: Domonique Hayden, Thomas More
D: Sosthene Kapepula, Wesley
O: Chris Brinkmeier, Wartburg
D: Jacob Zilbar, UW-Platteville

2013 All-Region team

East North South West
O: Octavias McKoy,
Western Conn.
D: Tanner Troutman,
Lycoming
O: Kevin Burke,
Mount Union
D: Shane Dierking,
North Central
O: Nash Nance,
Hampden-Sydney
D: Silvio Diaz,
Mary Hardin-Baylor
O: John Kelly,
UW-Platteville
D: Dom Forrest,
Linfield

2012 All-Region team

East North South West
O: McCallum Foote, Middlebury
D: Tyre Coleman, Hobart
O: Jasper Collins, Mount Union
D: Nick Driskill, Mount Union
O: LiDarral Bailey, UMHB
D: Javicz Jones, UMHB
O: Nate Wara, UW-Oshkosh
D: Dom Forrest, Linfield

2011 All-Region team

East North South West
O: Justin Gallo, Union
D: Chad Faulcon, Montclair
O: Garrett Meador, Wheaton
D: Nick Driskill, Mount Union
O: Shane McSweeny, Wesley
D: Javicz Jones, UMHB
O: Levell Coppage, UWW; Michael Zweifel, Dubuque
D: Tony Danna, St. Thomas

2010 All-Region team

East North South West
O: Tim Bailey, St. John Fisher
D: Matt Hoffman, Rowan
O: Cecil Shorts, Mount Union
D: Matt Wenger, N. Central
O: Tyler Beiler, Bridgewater
D:
Chris Mayes, Wesley
O: Levell Coppage, UWW
D: Eric Hedin, Linfield

2009 All-Region team

East North South West
O: Tanner Kelly, Albright
D: Kyle Gesswein, Delaware Valley
O: Cecil Shorts, Mount Union
D: Eddie Vallery, Wittenberg
O: Spud Dick, DePauw
D: Chris Mayes, Wesley
O: Levell Coppage, UWW
D: Marcus Ball, UW-Stout

2008 All-Region team

East North South West
O: Jason Boltus, Hartwick
D: Matt Scalice, Ithaca
O: Nate Kmic, Mount Union
D: Pete Ittersagen, Wheaton
O: Tunde Ogun, Christopher Newport
D: Eric Henri, UMHB
O: Royce Winford, Augsburg
D: Brady Vickroy, UW-Stevens Point

2007 All-Region team

East North South West
O: Jason Boltus, Hartwick
D: Joe King, TCNJ
O: Nate Kmic, Mount Union
D: Matt McCullough, Mount Union
O: Jake Allen, Mississippi Coll.
D: Jerrell Freeman, UMHB
O: Justin Beaver, UWW
D: Ryan Ogrizovich, UWW

2006 All-Region team

East North South West
O: Mark Robinson, St. John Fisher
D: Adam Haas, Cortland State; Kyle Follweiler, Wilkes
O: Nate Kmic, Mount Union
D: Andy Studebaker, Wheaton
O: Chris Warrick, Wesley
D: Bryan Robinson, Wesley
O: Justin Beaver, UWW
D: Ryan Kleppe, UWW

2005 All-Region team

East North South West
O: Tom Arcidiacono, Union
D: Adam Haas, Cortland State
O: Denny Kimmel, Anderson
D: Mike Gibbons, Mount Union; Kyle Hausler, Capital
O: Nick Bublavi, Catholic; Brandon Chambers, Thiel
D: Bryan Robinson, Wesley
O: Brett Elliott, Linfield
D: Damien Dumonceaux, St. John's
Sep. 24: All times Eastern
6:00 PM
Western Connecticut at Bridgewater State
Video Live stats Tickets
Sep. 25: All times Eastern
12:00 PM
Worcester State at Mass-Dartmouth
Video Live stats
12:00 PM
Westfield State at Framingham State
Video Live stats
12:00 PM
Alfred State at Defiance
Video Preview Live stats
12:00 PM
Lycoming at Stevenson
Video Live stats
12:00 PM
Adrian at Finlandia
Video
12:00 PM
MIT at Dean
Video Live stats
12:00 PM
Kean at Merchant Marine
Video Live stats
12:00 PM
Rowan at Salve Regina
Video Live stats Audio
12:00 PM
Gallaudet at Greensboro
Video Live stats
12:00 PM
Fitchburg State at Massachusetts Maritime
Video Live stats
12:00 PM
Western New England at Salisbury
Video Preview Live stats
12:00 PM
Misericordia at FDU-Florham
Video Live stats
12:00 PM
Widener at Albright
Video Live stats
12:00 PM
Alfred at Kalamazoo
Video Live stats
12:00 PM
St. John Fisher at RPI
Video Live stats Audio
12:00 PM
Northwestern (Minn.) at Hope
Video Preview Preview Live stats Audio
12:30 PM
Franklin and Marshall at Ursinus
Video Live stats
1:00 PM
Trinity (Conn.) at Bowdoin
Video Live stats
1:00 PM
Bates at Middlebury
Video Live stats
1:00 PM
Union at Utica
Video Live stats
1:00 PM
N.C. Wesleyan at LaGrange
Video Live stats Audio
1:00 PM
Springfield at Husson
Video Live stats
1:00 PM
Huntingdon at Brevard
Video Preview Live stats
1:00 PM
Dickinson at Susquehanna
Video Video Live stats
1:00 PM
King's at Lebanon Valley
Video Live stats
1:00 PM
Washington and Lee at Randolph-Macon
Video Live stats Audio Tickets
1:00 PM
Oberlin at Kenyon
Video Live stats
1:00 PM
Apprentice at Ferrum
Video Live stats
1:00 PM
Hampden-Sydney at Guilford
Video Live stats Audio
1:00 PM
Bridgewater at Emory and Henry
Video Live stats Audio Tickets
1:00 PM
Juniata at Gettysburg
Video Live stats
1:00 PM
UW-Eau Claire at Albion
Video Live stats Audio
1:00 PM
Alvernia at Wilkes
Video Live stats
1:00 PM
Southern Virginia at Methodist
Video Live stats
1:00 PM
Colby at Amherst
Video Live stats
1:00 PM
Grove City at Westminster (Pa.)
Video Live stats Audio
1:00 PM
TCNJ at Nichols
Video Live stats
1:00 PM
SUNY-Maritime at William Paterson
Video Live stats
1:00 PM
Hamilton at Wesleyan
Video Live stats
1:00 PM
Olivet at Millsaps
Video Live stats
1:30 PM
Marietta at Capital
Video Live stats
1:30 PM
Heidelberg at Baldwin Wallace
Video Live stats Audio
1:30 PM
Otterbein at Ohio Northern
Video Preview Live stats Tickets
1:30 PM
Anna Maria at Coast Guard
Video Live stats
1:30 PM
Wilmington at Muskingum
Video Preview Preview Live stats
1:30 PM
Christopher Newport at Catholic
Video Live stats
1:30 PM
Mount Union at John Carroll
Video Live stats
1:30 PM
Williams at Tufts
Video Live stats
2:00 PM
DePauw at Wooster
Video Preview Live stats
2:00 PM
Endicott at Norwich
Video Preview Live stats
2:00 PM
Ohio Wesleyan at Allegheny
Video Live stats
2:00 PM
Johns Hopkins at Moravian
Video Live stats
2:00 PM
WPI at Montclair State
Video Live stats
2:00 PM
Muhlenberg at McDaniel
Video Preview Live stats
2:00 PM
Buffalo State at Morrisville State
Video Live stats
2:00 PM
Rockford at Aurora
Video Live stats
2:00 PM
Concordia (Wis.) at Concordia-Chicago
Video Live stats
2:00 PM
Rhodes at Westminster (Mo.)
Video Live stats
2:00 PM
Coe at Wartburg
Video Live stats Audio
2:00 PM
Luther at Buena Vista
Video Live stats
2:00 PM
Macalester at St. Olaf
Video Live stats
2:00 PM
Augsburg at St. Scholastica
Video Live stats
2:00 PM
Concordia-Moorhead at Gustavus Adolphus
Video Live stats
2:00 PM
Central at Simpson
Video Live stats Audio
2:00 PM
Hamline at Carleton
Video Live stats Audio
2:00 PM
Bethel at St. John's
Video Live stats Audio
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at North Park
Video Live stats
2:00 PM
Minnesota-Morris at Crown
Live stats
2:00 PM
Howard Payne at East Texas Baptist
Video Live stats
2:00 PM
Alma at Martin Luther
Video Live stats
2:00 PM
Eureka at Benedictine
Video Preview Live stats
2:00 PM
Loras at Nebraska Wesleyan
Video
2:00 PM
Greenville at Trinity International
Video Live stats
2:00 PM
Illinois Wesleyan at Carthage
Video Live stats Audio
2:00 PM
Sewanee at Hendrix
Video Live stats
3:00 PM
Augustana at North Central (Ill.)
Video Live stats
3:00 PM
Washington U. at Elmhurst
Video Live stats
4:00 PM
Castleton at St. Lawrence
Video Live stats Audio
4:00 PM
Willamette at Pomona-Pitzer
Video Live stats
4:00 PM
Chapman at Claremont-Mudd-Scripps
Video Preview Live stats
5:00 PM
Southwestern at McMurry
Video Video Live stats Live stats
5:00 PM
Texas Lutheran at Sul Ross State
Video Video Live stats
6:00 PM
Keystone at Hobart
Video Live stats
6:00 PM
Maryville (Tenn.) at Averett
Video Live stats
7:00 PM
Geneva at Bethany
Video Preview Live stats
7:00 PM
Waynesburg at Carnegie Mellon
Video Live stats
7:00 PM
Washington and Jefferson at Case Western Reserve
Video Live stats Audio
7:00 PM
Wittenberg at Denison
Video Preview Live stats
7:00 PM
Trine at Centre
Video Live stats
7:00 PM
St. Vincent at Thiel
Video Live stats
7:00 PM
St. Norbert at Lakeland
Video Live stats
7:00 PM
Hardin-Simmons at Mary Hardin-Baylor
Video Live stats Audio
7:00 PM
Carroll at Millikin
Video Live stats
7:30 PM
Austin at Belhaven
Video Live stats
Sep. 25: All times Eastern
7:00 PM
Washington and Jefferson at Case Western Reserve
Video Live stats Audio
7:00 PM
Hardin-Simmons at Mary Hardin-Baylor
Video Live stats Audio
2:00 PM
Muhlenberg at McDaniel
Video Preview Live stats
2:00 PM
Johns Hopkins at Moravian
Video Live stats
1:30 PM
Mount Union at John Carroll
Video Live stats
1:30 PM
Heidelberg at Baldwin Wallace
Video Live stats Audio
1:00 PM
Washington and Lee at Randolph-Macon
Video Live stats Audio Tickets
1:00 PM
Union at Utica
Video Live stats
3:00 PM
Augustana at North Central (Ill.)
Video Live stats
12:00 PM
Western New England at Salisbury
Video Preview Live stats
2:00 PM
Wheaton (Ill.) at North Park
Video Live stats
2:00 PM
Bethel at St. John's
Video Live stats Audio
2:00 PM
Central at Simpson
Video Live stats Audio
4:00 PM
Chapman at Claremont-Mudd-Scripps
Video Preview Live stats